Václav Boštík - Hledání ztraceného ráje

14. 6. - 4. 8. 2013

Zámecká jízdárna a 2. poschodí zámku, Litomyšl

Otevřeno denně kromě  pondělí 10 - 18 hodin.
Po dobu konání festivalu Smetanova Litomyšl denně od
10 hodin do doby 90 minut před začátkem představení. 60 minut před začátkem představení do prvního zvonění je výstava přístupná pouze pro návštěvníky představení.

Vernisáž: 14. 6. 2013 v 17.30

Pořádá Smetanova Litomyšl o. p. s. a Bohemian Heritage Fund ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae, Regionálním muzeem v Litomyšli a Městskou galerií Litomyšl

Kurátor Jaromír Zemina


Výstava ke 100. výročí narození jedné z nejvýznamnějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Václav Boštík se narodil 6. listopadu 1913 v Horním Újezdu u Litomyšle v rodině tamního mlynáře a příležitostného malíře Václava Boštíka. S Litomyšlí zůstal spjat až do konce života, mj. tu působil jako jeden ze slavné čtveřice restaurátorů, kteří se v 70. a 80. letech podíleli na rekonstrukci sgrafit litomyšlského zámku. Jeho zářivé dílo bude vedle hlavního výstavního prostoru na (jím opraveném) zámku  představeno v novém světle a v novém prostoru rekonstruované Zámecké jízdárny, do které zcela unikátním způsobem včlenili architekti HŠH (Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka) moderní konstrukci, průsvitnou jantarovou komnatu - jež se rozsvítí spolu s Boštíkovým dílem jako jeden z prvních elementů postupně se proměňujícího Zámeckého návrší.

K výstavě vydalo nakladatelství Arbor vitae a Regionální muzeum v Litomyšli knihu Martina Boštíka, Stanislava Vosyky a Jaromíra Zeminy nazvanou Václav Boštík (1913-2005).


Výstavy 2013    Další výstavy v tomto místě     Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie z vernisáže: