Kruhy a čáry

ze sbírky Karly a Davida Železných

14. 6. – 7. 7. 2019

otevřeno denně 10–18 hodin nebo do začátku večerního pořadu Smetanovy Litomyšle

Zámecký pivovar, Evropské školicí centrum, Jiráskova 133, Litomyšl

vernisáž | 13. 6. od 18.00 hodin

kurátor | Adam Hnojil

pořádá | BOHEMIAN HERITAGE FUND

David Železný je znám nejen jako galerista, ale také i kurátor několika výstav, vzniklých v rámci minulých ročníků Smetanovy výtvarné Litomyšle. Být galeristou a sběratelem není jednoduché. Umění nelze prodávat bez vášně a horoucího zápalu pro obrazy či sochy a tato vášeň způsobuje i touhu nejlepší kousky vlastnit. Navíc – čas tříbí oko i cit, a s o to větší naléhavostí pak některá díla apelují: mě přeci neprodáš…!

Kruh a čára – dva základní tvary se prolínají celou sbírkou, ve které nechybí díla Magdaleny Jetelové, Jiřího Hilmara, Aleše Veselého, Františka Kyncla, Jiřího Koláře, Vladimíra Kokolii a dalších výrazných osobností českého umění uplynulých desetiletí. S mnohými z vystavených děl se navíc pojí Davidovy osobní vzpomínky na jejich autory.

Výstava nemá, a vlastně ani nemůže míti, ambice mapovat všechny tendence české poválečné abstrakce. Je spíše komorním souborem – privatissimem, které však může sloužit jako dokument na téma: jaké umění si do své vlastní sbírky umístí srdce profesionálního galeristy.


Výstavy 2019       Další výstavy v tomto místě


Fotografie z vernisáže: