Milena Dopitová | Slepá ulička

4. 7. – 4. 8. 2020

Otevřeno v den vernisáže, v neděli od 13.00 – 18.00 a po domluvě téměř kdykoliv

Střítež 68, Polička

vernisáž | 4. 7. 2020 17:00

Pozvánka na vernisáž

pořádá | Galerie Kabinet Chaos

Milena Dopitová je od počátku 90. let hvězdnou stálicí na nebi současného českého i světového umění. V současnosti vede Atelier Intermedia I, na pražské Akademii výtvarných umění, kde absolvovala v roce 1994, tehdy nejprogresivnější Atelier Intermedií, prof. Milana Knížáka. Studovala střední školu v Uherském Hradišti, kde se setkávala s dalšími dnes významnými umělci střední generace jako je např. famózní Petr Písařík, který nedávno vystavoval v prestižní Galerii Rudolfinum v Praze a s kterým byla Milena součástí slavné výtvarné skupiny Pondělí, kde byla jedinou ženou ve skupině mužů umělců. Její tvorba od počátku působí jak na emocionální tak racionální úrovni a něžně důrazným způsobem se dotýká důležitých lidských témat, identity, smrti, nevinnosti nebo sociálních témat. Milena se vždy zajímala o problematiku, která nebyla vlastně příliš blyštivá, byla to spíš tabu a místa, která nechceme příliš vidět. Milena tato místa svým uměním nasvěcovala a myslím si, že i její nová prostorová instalace Slepá ulička v tomto jejím snažení pokračuje. Tvorba Mileny Dopitové je zastoupena v mnoha českých i světových galeriích a institucích, vystavovala, přednášela a realizovala workshopy na mnoha významných kulturních místech. Bude nám velkou ctí přivítat Milenu Dopitovou v naší Galerii Kabinet Chaos, v alternativním prostoru Chaosbox.

Slovy historičky umění Martiny Pachmanové.: „Podobně jako v případě instalací, v nichž se snažila diváky 'vtáhnout do určitého prostoru' a proměnit jeho roli z pozorovatele v aktéra, i výstava pro ni byla od počátku především místem komunikace: měla aktivizovat divákovy smysly i tělo a prostřednictvím jemného přediva vizuálních a sémantických informací skládat a rytmizovat osobní příběh, který však může být příběhem kohokoliv z nás.“

Na setkání s Vámi se těší autorka Milena Dopitová a za pořádající Spolek Planeta Chaos z. s. organizátorka výstav Veronika Šrek Bromová.

Za podporu celoročního výstavního programu děkujeme městu Polička a Ministerstvu Kultury ČR.

 


Výstavy 2020       Další výstavy v tomto místě       Další výstavy prací této autorky