Litomyšl - Město vizuálního umění a architektury

Milovníkům výtvarného umění a architektury může Litomyšl kromě Smetanovy výtvarné Litomyšle nabídnout řadu dalších zážitků:

Magdalena Jetelová Židle

Obří židle Magdaleny Jetelové, známý symbol komunistické všemocnosti, proslavená též plavbou po Vltavě při povodních v roce 2002.
Klášterní zahrady Litomyšl 

Federico Diaz Dvojhvězda

Moderní plastika z kevlarových vláken se světelným běžícím textem na místě, kde stával rodný dům světového astronoma Zdeňka Kopala.
Litomyšl, Havlíčkova ulice

Jasan Zoubek Šik

Práce otce a syna Zoubkových se sešly v blízkosti a tvoří tak zajímavou možnost konfrontace.
Klášterní zahrady Litomyšl

Aleš Veselý Kaddish
Aleš Veselý Pavoučí věž

Dvě slavné sochy z konce 60. let, které jsou už jen připomínkou loňké velké výstavy Veselého monumentálních soch, rozmístěných po celé Litomyšli.
Klášterní zaharady Litomyšl

Olbram Zoubek Sochy a reliéfy

Životní sbírka soch ze všech tvůrčích období Olbrama Zoubka v mystickém prostředí sklepů zámku Litomyšl, doplněná autorským komentářem, zaznamenaným v audioprůvodcích.

Portmoneum - Josef Váchal

Místnosti v domku nakladatele Josefa Portmana na ulici Terézy Novákové v roce 1920 vymaloval fantaskními výjevy malíř Josef Váchal. V dnešním muzeu je umístěn též Váchalem vyřezávaný a malovaný nábytek.   

Sochy v plenéru

Jan Štursa: Bedřich Smetana, 1924, Smetanovo náměstí
Vincenc Makovský: Alois Jirásek, 1952-1959, Jiráskova ulice
Alois Metelák: Pomník Jana Amose Komenského, 1921, Komenského náměstí

Městská obrazárna - malíři 19. století a sbírka moderního umění

Litomyšl vlastní neobyčejně cennou sbírku obrazů malířů, jakými byli Julius Mařák, Antonín Dvořák, Antonín Chittussi, Alois Bubák nebo Jan Honsa, Václav Špála, Emil Filla, Josef Čapek, Jan Zrzavý, Antonín Procházka, Otakar Coubine, Jaroslav Grus, František Tichý, Josef Váchal a mnozí dlaší.
Stálá expozice Městské galerie Litomyšl ve II.patře zámku

Největší galerie na světě

Osm hektarů fasády litomyšlského zámku je pokryto sgrafitovou výzdobou. Část sgrafit se dochovala z období renesance, část pochazí z pozdějších dob a část nedochovaných byla nahrazena vlastním autorským počinem čtveřice mimořádných českých výtvarníků 20. století Václava Boštíka, Zdeňka Palcra, Stanislava Podhrázského a Olbrama Zoubka, kteří při restaurování zámeckých sgrafit nacházeli obživu v období, kdy jim totalitní režim nedovolil vystavovat volnou tvorbu. Je zajímavé při procházce kolem zámku objevovat rukopis jednotlivých autorů, když výjevy na nově vytvořené lunetové římse nesou oblé křivky jednoznačně charakteristické pro dílo Stanislava Podhrázského. 

Litomyšl a soudobá arhitektura

Litomyšl se vždy mohla pyšnit pracemi nejlepších soudobých stavitelů. Zámek tak je dílem Giovanni Battisty Aostallise a Ulrica Aostallise, pivovar přestavěl František Maxmilián Kaňka, ten též dokončil piaristický kostel po Giovanni Battistovi Alliprandim s výzdobou Matyáše Bernarda Brauna. Přelom 19. a 20. století navázal hodnotnými stavbami pošty (1858), okresního soudu v nynější Ropkově ulici (1865-67), nemocnicí (František Čermák, Gustav Paul, 1872-74), Smetanovým domem (Jan Šula, Viktorin Šulc, Jsef Velflík, 1905), dívčí školou (D. Hnídek, stavitel J. Kreml, 1906), novou budovou gymnázia (prof. Ausobský, stavitel F. Rudolf, 1922-23) či průmyslovou školou (J. Tymich, stavitel F. Čtrnáctý, 1929). Litomyšl nikdy nebyla příliš průmyslovým městem a tak ji naštěstí nepostihla vlna masových výstaveb sídlišť v poválečném období. Po roce 1989 proto mohla navázat na tradici kvalitní architektury a v Litomyšli stavějí přední české architektonické kanceláře.

Při procházce si můžete prohlédnout například stavby:

Václav Babka, Zdeněk Sendler, Radko Květ
rekonstrukce Klášterních zahrad (1999-2000) 

Josef Pleskot, AP atelier
bytový dům A2 a A3 (2001-2002), rekonstrukce bývalého zámeckého pivovaru, revitalizace Komenského náměstí, nábřeží Loučné, průchod poštou

Viktor Rudiš, Martin Rudiš
bytový dům A1 (1996), bytový dům A4 (2000-2001), vila Brokeš (1998)

Vladimír Krátký, Aleš Papp
obchodní dům sanitární techniky Savos (1999-2000), opláštění zimního stadionu

Mikuláš Hulec:
areál restaurátorské školy s Červenou věží (1993-1998)

Hrůša - Pelčák
venkovní koupaliště (1994-1995), tenisová a squashová hala (1998-2001)

Aleš Burian, Gustav Křivinka
rekonstrukce zádlažeb na Smetanově a Toulovcově náměstí i v okolních ulicích, "jezdecké schody" u kostela, městský mobiliář (1997-2000), III. základní škola, ul. T.G.Masaryka (1995-1998), městská sportovní hala u III. ZŠ (1995-1998), budova ČSOB (1999), domov mládeže střední pedagogické školy (2001-2003), tribuna sportovního stadionu Černá hora (2002), zastřešení zimního stadionu

Zdeněk Fránek
kostel Církve bratrské