Karel Malich v prostoru Josefa Pleskota

Zámecký pivovar, 17. 6. - 4. 7. 2005

Dílo Karlo Malicha patří k původním a umělecky zásadním hodnotám českého výtvarného umění. Narodil se v roce 1924 v Holicích a vzpomínky na zde prožité dětství mu jsou trvalou inspirací. Začínal jako realistický malíř a grafik a až do roku 1960 chodil pravidelně malovat do krajiny.


17.6. - 4.7. 2005, otevřeno denně 9:00 - 16:00, Zámecký pivovar

Dílo Karlo Malicha patří k původním a umělecky zásadním hodnotám českého výtvarného umění. Narodil se v roce 1924 v Holicích a vzpomínky na zde prožité dětství mu jsou trvalou inspirací. Začínal jako realistický malíř a grafik a až do roku 1960 chodil pravidelně malovat do krajiny. Zajímá ho nejenom to, co je vidět, ale intenzivně vnímá i to, co v krajině probíhá, čím na člověka příroda působí.

Po roce 1960 zjednodušuje tvary na geometrické znaky a výrazně potlačuje barevnost. Pod vlivem hlubokého osobního prožitku dochází k zásadní minimalizaci výtvarného projevu a k uplatnění geometrických forem a prvků. V druhé polovině sedmdesátých let vytváří rozměrné objekty z drátu, jejichž námětem jsou banální události. Po roce 1980 Malich přemýšlí nad smyslem existence a vytváří pastely, jejichž tématem je poslední večeře a proměna světla. Novou podobu v Malichově díle má návrat do Holic po roce 2000. Zabývá se námětem cesty na holický hřbitov, kterou ztvárňuje jako zamyšlení nad osudem člověka, a současně vytváří kresby naplněné obdivem k neopakovatelnému kouzlu mocné, neustále se obnovující přírody.

Kurátor výstavy: Martin Dostál, Hana Řeháková

text: Dita Dvořáková


Výstavy 2005   Další výstavy v tomto místě    Další výstavy prací tohoto autora


Fotografie z vernisáže: