Smetanova výtvarná Litomyšl

Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl nejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Národního festivalu Smetanova Litomyšl, ale láká k letní návštěvě města další milovníky umění. Koncept projektu, do něhož vstupují různí pořadatelé a svobodně, různorodě a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je však bezpochyby unikátem. Původně pouhá doprovodná akce si tak postupně vydobyla vlastní renomé a stala se kulturním počinem, obohacujícím českou výtvarnou sezónu.  

Projekt Smetanova výtvarná Litomyšl finančně podpořili Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj. Záštitu nad projektem Smetanova výtvarná Litomyšl 2020 převzal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu pan Roman Línek.

16. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2020


Termín konání: 2. 7. – 2. 9. 2020

Přehled výstav a plánek objektů


Stejně jako hudební Národní festival Smetanova Litomyšl proběhne také Smetanova výtvarná Litomyšl letos vzhledem k okolnostem v nové podobě. Pomyslným centrem každoroční přehlídky výtvarného umění je tentokrát reprezentativní výstava v exteriéru města nazvaná Plán B, která představí díla čtrnácti známých českých umělců a umělkyň. Venkovní přehlídku doplní výstavy pořádané v galeriích Litomyšle a okolí.

Ačkoliv se ještě před dvěma měsíci zdálo, že bude celý koncept Smetanovy výtvarné Litomyšle zrušen, nestalo se tak, a vy si, milí návštěvníci, můžete užít letní Litomyšl tak, jak jste zvyklí. Projděte se exteriérovou výstavou Plán B a navštivte některou ze zúčastněných kulturních organizací. Čeká na vás nevšední zážitek, a navíc nás podpoříte v tom, co děláme. 

Těšíme se na vás!

 

Smetanovu výtvarnou Litomyšl pořádá Městská galerie Litomyšl, Bohemian Heritage Fund a Město Litomyšl ve spolupráci s Galerií Miroslava Kubíka, Galerií Kroupa, Portmoneem - Museem Josefa Váchala, Regionálním muzeem v Litomyšli, White Gallery v Osíku, Kulturákem Archa, Galerií Kroupa, Galerií Pakosta, Galerií Kabinet Chaos, Zámeckým sklepením a Zámeckým návrším. 

 

 


 

Jsem moc rád, že i přes nelehké období, které má naše společnost za sebou, dokázali kolegyně a kolegové z Městské galerie Litomyšl a Bohemian Heritage Fund zareagovat na aktuální situaci a v podstatě během pár dní přeorganizovat dlouho připravovaný letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Z původně plánovaných výstav v mnoha litomyšlských galeriích se odehrává hlavní výstava v galerii nejkrásnější - v exteriérech města Litomyšle. Téma Naděje zůstává - bez naděje bychom snad ani nemohli a určitě nechtěli žít. Litomyšl tak přichází s nadějí, že kultura má své místo i v době nelehké, s nadějí, že lidské společenství dokáže zareagovat na všemožné nástrahy a spoluprací je překonat. Nechť se Vám, vážení návštěvníci našeho města, ale i Vám, kteří zde žijete, letošní mimořádná Smetanova výtvarná Litomyšl líbí a třeba jen na chvíli pomůže zapomenout na strasti a strachy nedávno prožité. S nadějí, že zase bude lépe.

Daniel Brýdl
starosta města Litomyšle

 


 

Dokud jsme tady…
Jaro letošního roku také s českou kulturou divoce zamávalo. Ukázalo, jak zranitelná je pozice umění a zejména výkonných umělců existenčně závislých na publiku, když přijde nějaké ohrožení. K tomu se ozvaly hlasy, že vlastně to umění tolik nepotřebujeme a umělci ať jsou raději „pořádně pracovat“. Doufám, že to byly jen přechodné emoce vyvolané atmosférou strachu z neznámého. Protože až nebudeme potřebovat umění, nastane konec civilizace takové, jak ji známe. Dokud jsme tady, umění je stále součástí našich životů, i když si to možná někdo úplně nepřipouští.
Možná jsme si v průběhu toho podivného jara také uvědomili, jak je pro nás důležité vídat se a sdílet zážitky. Žádný sebelepší online přenos a virtuální prohlídka nenahradí živý a spolu s dalšími lidmi sdílený koncert, divadelní představení nebo třeba výklad k výstavě.
Pardubický kraj se po koronavirové odstávce hospodářství připravuje na nižší příjmy a musí šetřit. Jsem rád, že i přesto můžeme podpořit profilové kulturní akce v regionu a napomoci tomu, aby se lidé opět setkávali a nechávali se inspirovat uměním. A Smetanova výtvarná Litomyšl patří k těm akcím, jejichž organizátoři to umí veřejnosti hodnotně a zajímavě nabídnout.

Roman Línek
1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu

 


 

Výstavu Plán B, která doslova zaplnila Litomyšl uměleckými díly, jsme koncipovali jako přehlídku současného českého umění ve veřejném prostoru. Naději, která je tématem nejen letošní Smetanovy Litomyšle, ale vůbec leitmotivem posledních měsíců, přinese jak lidem, tak samotným umělcům, které jsme podpořili v jejich činnosti, jež byla a stále je významně ohrožena. Chceme ukázat, že kultura se nezastaví před současnou krizí, že má smysl i dále tvořit a setkávat se nad mimořádnou kvalitou a nechat se inspirovat. Věřím, že se nám to spolu s Městskou galerií Litomyšl povedlo.

JUDr. Pavel Smutný
president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund

 


15. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2019

Katalog k prolistování    Katalog ke stažení

  

14. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2018

Také jubilejní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl (14. 6. - 7. 7. 2018) doprovodila přehlídka výtvarného umění. V programu 14. Smetanovy výtvarné Litomyšle byla třicítka výstavních projektů, realizací ve veřejném prostoru a pozvánek do okolních galerií.

 

Katalog ke stažení